Tuesday, January 5, 2010

a public service announcement

First of all, I need to share with you how thankful I am for my latest step into the 21st century. Or maybe it's a step back in time, I'm not sure. Anyway, I had my groceries delivered yesterday. I never thought I would do it, but when you have three little kids, any spare moment to leave your house is not meant to be spent in the grocery store. Seriously. It was great - no impulse buys, plus I had to actually plan my meals for the week, and I could do it all in the comfort of my living room while watching bad tv.

Okay, but here is the deal. They really break the prices down so you can see how much you're paying per pound or pint or whatever quantitative word pertains. I realize that you can find this information on most of the price tags at the store, but I don't usually pay much attention unless I am comparison shopping.

So imagine my shock when I was buying some fresh herbs for a new recipe and I find that they actually cost $43 per pound. And that's on sale. Okay, so I only shelled out two bucks for them, but that amazed me, considering you can buy the plant for about a dollar and have yourself more than you could ever use for almost a year. I think I've found my new business.

So, here is the lesson. 1. Have your groceries delivered. You deserve it.
And 2. Run to the nursery, pick out your favorite herbs, and get planting! (and sell them to some schmuck like me to really start rolling in the dough)

6 comments:

thamesarino said...

: )
I always grow herbs in the garden, and I harvest and dry them for winter use... but there is nothing like the fresh product so during the winter (early spring) I will sometimes buy them at the store...and I always hate paying 2 bucks for such a small amount of them!! I never figured out that poundage price though... yikes!
I need to start an indoor year round herb garden for sure!!
Good for you, using modern conveniences... and the lack of impulse buys probably made up for whatever labor cost you paid! I bet it was totally worth it!! : )

one healthy mama said...

Good for you! That's the beauty of it, though - it was free! I think it's usually $7, but they keep sending me emails for free delivery, so I am sticking with it for now :)

5thsister said...

I'm so glad you're back!

I hear you about the herbs...that is why I began my own herb garden. Now if only I could be successful with cilantro!

THE ORDINARY HOUSEWIFE said...

Hey! I've been meaning to tell you congrats on the new babies!!! And good for you about getting your groceries delivered...a huge time saver I'm sure. I dread going to get groceries with the kids at times...they can make it so difficult! Anyway, I am also totally going to start a garden this spring...I'm excited!!!

The Cookie Girl said...

Just popping by from SITs.
Here's to Happy Healthy Eating!
Happy New Year!

Lora said...

that's a CRAZY stat on herbs! I always grow the ones I use most frequently (except cilantro. cilantro and I have a love/hate relationship...I love it, it hates for me to keep it alive) and freeze them to use during the winter, but sometimes there's just nothing like fresh.

I think I shall be growing indoor herbs now though. $42/pound is crazy!

Visiting from SITS--have a great day!